Dlaczego psy nie zawsze rozumieją ludzi?

Jak wiadomo pies, to najlepszy przyjaciel człowieka. Często jednak zdarza się, że porozumienie z czworonogami nawet w podstawowych kwestiach jest utrudnione lub całkowicie niemożliwe. Z czego to wynika i jak temu skutecznie zaradzić?

Czy psy są nieposłuszne?

Często się zdarza, że pies nie słucha właściciela. Czasem szczeka bez żadnego powodu, innym razem ciągnie smycz, a kiedy indziej cieszy się tak bardzo z przybycia gości, że wskakuj na nich z pełnym impetem. Właściciel stara się wtedy go utemperować np. przez wydanie słownej komendy, jednak zwykle nie przynosi to żadnego skutku.

Takie sytuacje wynikają z kilku kwestii. Po pierwsze psy patrzą na świat w zupełnie inny sposób od ludzi. Czworonogi działają przecież instynktownie pod wpływem impulsu i nie zastanawiają się nad konsekwencjami swoich decyzji. Po drugie wiele zachowań, które przyswoiły w wieku szczenięcym, zostają z nimi na całe życie. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że psy, tak jak i ludzie mają swoją osobowość, zalety i wady, a nikt przecież idealny nie jest.

Psy nie są więc wcale nieposłuszne, a wręcz przeciwnie, chcą dla swojego właściciela jak najlepiej. Problem polega na tym, że czworonogi inaczej postrzegają świat, a możliwości skutecznego kontaktu pomiędzy psem, a człowiekiem są ograniczone.

Jak wpłynąć na psa?

Na psa warto spojrzeć z wyrozumiałością. Zbyt duże wymagania, podnoszenie głosu, czy nawet próby karania za określone zachowania nie przyniosą pożądanego skutku, a sprawią, że pies stanie się zestresowany i zlękniony.

Dużo lepiej sprawdza się motywacja pozytywna. Warto więc nagradzać swojego pupila, w przypadkach, gdy postępuje prawidłowo. Sprawdzi się tu np. poczęstowanie go jego ulubioną przekąską. Nagrodą może być także zabawa, czy też pogłaskanie.

Jeżeli jednak trudności z porozumiewaniem się są naprawdę poważne, to koniecznie trzeba udać się z czworonogiem do specjalisty. Im wcześniej odbędzie się taką wizytę, tym szybciej uda rozwiązać się problem.

Dodaj komentarz