Co powinien jeść pies?

Popularne przysłowie mówiące o tym, że jest się tym, czym się je ma zastosowanie także w przypadku psów. Czym więc karmić swojego czworonoga, aby zawsze był pełen życia, a wszelkie choroby go omijały?

Jaka dieta dla psa?

Psy towarzyszą ludziom praktycznie od zarania dziejów. Przez wieki karmiło się je resztkami jedzenia. Współcześnie jednak takie rozwiązanie nie jest wskazane. Sklepowa żywność w dzisiejszych czasach jest bowiem mocno przetworzona i zawiera ogromne ilości soli oraz przypraw. Mają one niekorzystny wpływ na ludzi i jeszcze gorszy na czworonogi.

Zaleca się więc, aby dla psa kupować, albo przygotowywać indywidualne posiłki. Wbrew pozorom nie jest to jednak proste zadanie. Dieta powinna być bowiem zbieżna z rasą, wiekiem, stanem zdrowia i aktywnością psa. Należy też pamiętać o tym, aby dostarczyć pupilowi odpowiednią ilość białka, węglowodanów, witamin itp. W dodatku trzeba jeszcze zwrócić uwagę na kulinarne gusta danego czworonoga.

Dobrze też obserwować reakcję organizmu psa na konkretnego posiłki. Czworonogi, tak jak i ludzie dość często cierpią bowiem na alergie pokarmowe. Część z nich pojawiają się już w wieku szczenięcym, inne dają o sobie znać dopiero z biegiem lat.

Co powinno się znaleźć w jadłospisie?

Psy są wszystkożerne, jednak ich ulubionym jedzeniem jest zwykle mięso, które dostarcza im białko. W jadłospisie czworonoga powinno się więc znaleźć mięso kurczaka, indyka, wołowina itp. Ważne jest to, aby posiłki były różne, a więc np. raz psu można podać udo indyka, a innym razem pierś kurczaka.

W celu dostarczenia organizmowi psa węglowodanów, witamin, mikro i makro elementów nie można jednak diety oprzeć wyłącznie o samo mięso. Pies powinien więc zjadać także warzywa, np. ziemniaki, oraz ryż. Niektóre czworonogi lubią także owoce. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością. Dieta psa powinna zawierać także odpowiednią ilość tłuszczów, a w szczególności tych bogatych w kwasy Omega.

Ile powinien jeść pies?

Trudno także powiedzieć ile dokładnie powinien jeść pies, ponieważ to również zależy od jego rasy, wieku, masy ciała itd. Zazwyczaj jednak doradza się, aby pies zjadał maksymalnie 3 lub cztery posiłki dziennie. Wyjątkiem są tutaj szczeniaki, które powinny jadać częściej.

Dużą uwagę należy zwrócić także na wielkość posiłków. Współcześnie wśród psów coraz większym problemem jest otyłość, a więc warto pamiętać o tym, aby poszczególne posiłki niebyły zbyt duże. Ważniejsze jest to, aby były one urozmaicone.

Dodaj komentarz