Jak psy zostały udomowione?

Przodkami psów są wilki, a więc groźne, a przy tym płochliwe zwierzęta. Do dziś toczą się debaty na temat tego, jak doszło do udomowienia wilków i wyodrębnienia nowego gatunku, czyli psów.

Kiedy udomowiono psa?

Udomowienie psa zdefiniować można jako wyodrębnienie tego gatunku zwierząt od wilków. Z pewnością proces ten był długi i wieloetapowy, a podanie konkretnej daty jego wystąpienia jest niemożliwe. Naukowcy przyjmują jednak, że udomowienie psa miało miejsce około 20 tysięcy lat przed naszą erą.

Niejasne pozostaje także to, czy to ludzie udomowili psy, czy też to same wilki postanowiły nawiązać swoistą współpracę z człowiekiem. Niestety brakuje jakichkolwiek dowodów na to, w jaki sposób do tego doszło.

Trzeba też zauważyć, że udomowienie psa musiało być trudne. Wilki to bowiem bardzo płochliwe zwierzęta, które nie są przyzwyczajone do życia z ludźmi. Jednocześnie też są to groźne drapieżniki, które w chwili zagrożenia mogą śmiertelnie ugryźć człowieka.

Najprawdopodobniej kiedyś w bliżej nieokreślony sposób pod opiekę człowieka trafiły młode wilki. Jako że żyły one z ludźmi od urodzenia, to były w stanie się z tym oswoić. Później okazało się, że ludzie i udomowione wilki mogą żyć w symbiozie. Dla ludzi te zwierzęta były doskonałą pomocną w trakcie polowań, a wilki przy boku człowieka mogły liczyć na dużą ilość pożywienia.

Dodaj komentarz