Czy i kiedy potrzebne są buty dla psa?

Ubieranie psów w ubranie i zakładanie im butów to temat co najmniej kontrowersyjny. Rzeczywiście w wielu przypadkach nie jest to ani koniecznie, ani wskazane. Niemniej występują także sytuacje, w których obuwie dla psa jest praktycznym pomysłem.

Po co buty dla psa?

Na całej kuli ziemskiej człowiek to jedyny gatunek, który w wielu sytuacjach ma na sobie buty. Warto jednak zauważyć, że w bardzo odległych czasach także ludzie poruszali się boso. Buty zaś można określić jako wynalazek ludzkiej cywilizacji. Współczesny człowiek porusza się bowiem już nie po otwartych przestrzeniach, a w infrastrukturze miejskiej. Chodniki, podłogi i inne podłoża wymagają zaś posiadania butów. Ponadto ludzie wkładają buty ze względów wizualnych, w końcu eleganckie obuwie chce mieć niemal każdy człowiek.

Psy domowe żyją zaś w symbiozie z ludźmi, przez co ich współczesne środowisko życia, to zwykle także miasta. Właśnie dlatego buty w przypadku psa mogą okazać się dobrym wyborem i sprawić, że zdrowie i komfort życia czworonoga ulegną poprawie.

Jakie właściwości mają buty dla psa?

W wielu przypadkach obuwie może uchronić psa przed działaniem niekorzystnych czynników. Obuwie czworonoga może bowiem zapewnić:

  • Ochronę przed mrozem – Mimo ocieplania klimatu w Polsce nadal zdarzają się siarczyste mrozy. W skali roku amplituda temperatur w kraju nad Wisłą jest zaś wysoka. Nagły przymrozek może zaś bardzo niekorzystnie odbić się na zdrowiu psa. Dobre obuwie może skutecznie zniwelować ten problem. Warto tu zauważyć, że również fale upałów mogą mieć niekorzystny wpływ na stopę psa. Postawienie nogi na rozgrzanym asfalcie szybko może doprowadzić nawet do bolesnego oparzenia.
  • Zabezpieczenie przed substancjami chemicznymi – na miejskich chodnikach znajduje się wiele zanieczyszczeń, bakterii i środków, z którymi psia stopa ma kontakt. Zwykła sól sypana na ulice w zimie może mieć zły wpływ na stopy psa. Buty w pełni likwidują ten kłopot.
  • Ochrona przed zranieniami – psy często biegają szybko i poruszają się po przeróżnych powierzchniach. Czasem zaś nie wiele trzeba, aby na psiej stopie pojawiła się głęboka rana. W tym przypadku także obuwie jest najskuteczniejszym rozwiązaniem.

Coraz częściej też ludzie decydują się na kupno obuwia dla psa, ze względów wizualnych. Ta kwestia jednak wzbudza skrajnie różne opinie.

Jakie obuwie dla psa wybrać?

O to, czy i jakie buty dla psa będą najlepsze, warto zapytać specjalistę np. weterynarza. Właściwe obuwie zależy bowiem od wielu czynników, w tym wieku, stylu życia, miejsca zamieszkania i oczywiście rozmiaru stopy psa.

Często też optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie całego kompletu psiego obuwia. Jeśli np. z psem wybiera się nad wodę, czy też do lasu, gdzie występuje ostre podłoże, to buty powinny pełnić przede wszystkim rolę ochronną przed skaleczeniami. W domu, w którym powierzchnia pokryta jest płytkami konieczne okazać może się obuwie antypoślizgowe. Dzięki niemu komfort życia psa wzrośnie, a podłoga nie zostanie przez niego porysowana.

Dodaj komentarz