Jak działają psie zmysły?

Naukowcy mają coraz więcej dowodów na to, że postrzeganie rzeczywistości jest wysoce subiektywne. Każdy człowiek widzi świat na swój indywidualny sposób. Jeszcze więcej różnic w postrzeganiu rzeczywistości widać pomiędzy przedstawicielami różnych gatunków. Świat odbierany przez psa jest więc kompletnie inny niż ten postrzegany przez ludzi.

Jak widzą psy?

Świat widziany oczami psa jest mało kolorowy, a tak przynajmniej twierdzą naukowcy. Z ich analiz wynika, że domowe czworonogi rozróżniają znacznie mniej barw od ludzi. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że widzą one tylko kolor żółty, niebieski i odcienie szarości. Przykładowo to, co ludziom wydaje się czerwone, dla psa jest ciemnożółte.

Psy widzą też niewyraźnie, a szczególnie wtedy, gdy spoglądają w dal. Ich atutem jest za to błyskawiczne wychwytywanie ruchu, co w przypadku ich przodków pomagało w udanym polowaniu.

Dlaczego psy mają tak dobry węch?

Pies jest zaopatrzony przez naturę o kilkadziesiąt razy więcej komórek węchowych. Taka różnica sprawia, że czworonogi są w stanie rozróżnić zdecydowanie większą ilość zapachów. Węch jest najważniejszym zmysłem u psów i pozwala im zrekompensować mniej rozwinięty wzrok.

Naukowcy wskazują też na to, że psy przez węch są w stanie także ocenić stan emocjonalny np. ludzi, takie jak lęk. Psy zapamiętują też świat właśnie przez węch i są w stanie je wiązać z innymi stworzeniami i przedmiotami. Ta umiejętność jest wykorzystywana przez ludzi, np. przez angażowanie psów w policji do tropienia.

Jak dobrze słyszy pies?

Słuch to kolejny zmysł, którego ludzie mogą pozazdrościć psom. Rozbudowane umięśnienie wokół uszu sprawia, że działają one niemal jak radar. Dzięki nim psy mogą ukierunkować słuch w miejsce, które wymaga odpowiedniej uwagi. Psy słyszą także dźwięki w większej częstotliwości niż ludzie.

W konsekwencji pies odbiera dźwięki z dużo większej odległości niż ludzie. Ponadto jest on w stanie przechwycić bardzo ciche dźwięki. Tak rozwinięty zmysł słuchu, podobnie jak i węchu ma związek z ewolucją. Dzięki temu psy oraz ich przodkowie, czyli wilki były i są doskonałymi myśliwymi.

Warto mieć świadomość, że psy dość często cierpią jednak na choroby uszu. Niektóre z nich są nawet całkowicie głuche od narodzenia. Zmysł słuchu psa ulega też stopniowemu osłabieniu wraz z upływem czasu.

Jak działa zmysł smaku u psa?

Współczesne psy domowe bywają bardzo wybredne oczekiwania kulinarne. Wynika to jednak bardziej z przyzwyczajania ich do żywności najwyższej jakości niż z tego, że mają one wysoce rozwinięty zmysł smaku.

Psy rozróżniają praktycznie takie same smaki jak ludzie, a więc słodki, słony, gorzki oraz kwaśny. W ich przypadku język służy jednak nie tylko do wyczuwania smaków, ale także do nabierania wody.

Jak rozwinięty jest zmysł dotyku u psów?

Dotyk pełni marginalną rolę u psich przodków, czyli wilków. W przypadku psów sytuacja jest nieco inna i często wręcz uwielbiają sytuację, gdy są głaskane przez domowników. W tej kwestii dużo zależy jednak od ich doświadczeń młodzieńczych.

Dodaj komentarz