Psy czy koty?

Pies czy kot – jakiego zwierzaka domowego wybrać. To pytanie pojawia się bardzo często. Warto więc wiedzieć, jakie są wady i zalety obu tych rozwiązań.

Po co ludziom psy i koty?

Dawniej ludzie posiadali koty i psy ze względów praktycznych. Te pierwsze służyły do eliminacji szkodników, takich jak myszy, a te drugie byłe przydatne np. w przypadku wybierania się na polowanie. Dziś ludzie przygarniają zwierzęta domowe, ponieważ zapewniają one dużo radości i pozytywnych emocji. Niektórzy żartują jednak, że koty i psy to tak naprawdę pasożyty, ponieważ nie przynoszą one ludziom żadnym praktycznych korzyści.

Powstała także mnóstwo teorii na temat wielbicieli kotów i psów oraz tego, co ich charakteryzuje. Większość badań pokazuje, że zwolennicy psów to osoby dobroduszne, towarzyskie i pozytywnie nastawione do życia. Kociarze mają być zaś kreatywnymi indywidualistami.

Jak psy wypadają w porównaniu do kotów?

Wybór psa lub kota domowego w dużej mierze oparty jest o preferencję danej rodziny. Z pewnością psy są wierniejsze od kotów. Ich właściciele mogą także liczyć na to, że będą one bardziej posłuszne i chętne do zabawy przy każdej okazji. Psy to także świetni towarzysze, uważa się je przecież za najlepszych przyjaciół człowieka.

Opieka nad psem może być jednak przy tym większym wyzwaniem niż opiekowanie się kotem. Psy wymagają codziennego wyjścia na spacery i w pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że są mniej samowystarczalne. Psy czasem bywają też problematyczne, np. wtedy, gdy szczekają w domu bez żadnego powodu. Pod względem ekonomicznym także lepiej wypadają koty, które wymagają dostarczenia znacznie mniejszej ilości posiłków.

Tak naprawdę jednak najlepiej mieć zarówno psa, jak i kota. Zawsze trzeba jednak pamiętać o tym, aby odpowiednio o nie zadbać. Żadne zwierze domowe nie jest przecież zabawką, a żywym stworzeniem, które czuje.

Dodaj komentarz