Życie z psem to konieczność podejmowania decyzji, która ma wpływ na przyszłość czworonoga. Jedną z nich jest zdecydowanie się na przeprowadzenie zabiegu sterylizacji. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?
Jaka jest różnica pomiędzy sterylizacją a kastracją?
W mowie potocznej terminów sterylizacja i kastracja używa się zamiennie. W praktyce jednak znacznie się one od siebie różnią. Celem tej pierwszej jest zapobiegnięcie możliwości zajścia ciąży, a więc można ją uznać za permanentną terapię antykoncepcyjną. Konsekwencje kastracji są zaś większe, ponieważ po jej przeprowadzeniu wpływa się na gospodarkę hormonalną i popęd seksualny zwierzęcia. Zarówno sterylizacja i kastracja to zabiegi przeprowadzane pod narkozą.
Choć trudno o dokładne statystyki, to można jednak domniemać, że zabiegi kastracji są przeprowadzane częściej od sterylizacji. Właściciele psów zwykle bez konieczności sterylizacji są w stanie przeciwdziałać zajściu w ciąże przez swoich czworonogów. Problem dotyczy jednak zachowania psów, które związane są z hormonami, np. pojawianiem się cieczki. Kastracja zaś w pełni temu przeciwdziała.
Czy kastracja jest dobrym pomysłem?
Zdecydowanie się na kastrację przynosi właścicielowi korzyści praktyczne, ponieważ eliminuje możliwość pojawienia się licznych problemów ze swoim pupilem. Ponadto ogranicza to możliwość zachorowania na schorzenia związane z układem płciowym.
Jednocześnie jednak skutki takiej decyzji są nieodwracalne i nie zawsze pożądane. Zabieg może w pewien sposób zmienić zachowanie i osobowość psa. Zwykle czworonóg staje się wtedy dużo spokojniejszy lub wręcz apatyczny.
Przeprowadzenie kastracji wiąże się także z długotrwałym procesem rekonwalescencji. Mogą pojawić się także konsekwencje zdrowotne, a wielu twierdzi, że psy przybierają na wadze po wykastrowaniu. Należy także pamiętać, o tym, że każdy zabieg wiąże się z ryzykiem np. pojawienia się infekcji. Na szczęście takie ryzyko jest bardzo małe.
Z tego powodu decyzja musi być bardzo dobrze przemyślana. Konieczne jest także udanie się po poradę do weterynarza, która zbada psa i stwierdzi, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia takiego zabiegu.