Czego nie może jeść pies?

Żywnie domowych psów wzbudza sporo kontrowersji. Wielu ludzi zastanawia się też, jakie posiłki mogą być szkodliwe dla czworonogów.

Czy wegetariańska dieta dla psa ma sens?

W ostatnich latach coraz więcej ludzi skłania się ku diecie wegetariańskiej. Niektórzy z nich zmuszają do niej nawet własne psy. To zaś wzbudza ogromne kontrowersje. Trudno znaleźć wiarygodne badanie na temat tego, jak dieta wegańska wpływa na zdrowie i samopoczucie czworonogów. Dopóki zaś nie zostaną one przygotowane, to wpływ braku spożywania mięsa na psy pozostanie w obszarze domysłów.

Pojawiające się opinie w tej kwestii są zaś skrajne. Jedni uważają, że wegetariańskie posiłki są dla psów zdrowe, a inni, że stosowanie takiej diety ma fatalny wpływ na zwierzęta domowe. Niektórzy twierdzą nawet, że stosowanie wegańskiej diety wobec psa to forma znęcania się nad zwierzęciem.

Prawdą jest, że każdy pies lubi posiłki mięsne. Jeżeli da mu się do wyboru dwie miski, jedną z piersią z kurczaka, a drugą wypełnioną warzywami, to niemal na pewno wybierze tą pierwszą. To jednak nie przesądza tego, czy jest to wybór korzystny dla ich zdrowia.

Z pewnością jednak trzeba bardzo ostrożnie podchodzić do pomysłu ograniczenia, czy całkowitego wyeliminowania produktów mięsnych z jadłospisu psa. Stosowanie takiej diety koniecznie trzeba skonsultować z weterynarzem i stale monitorować jej wpływ na zdrowie psa. Zdecydowanie też odradza się posiłki bezmięsne w przypadku szczeniaków, ponieważ białko z mięsa jest im absolutnie konieczne do prawidłowego rozwoju.

Jaka żywność może być szkodliwa dla psów?

Warto pamiętać, że każdy organizm jest inny. Możliwe więc, że dany posiłek będzie zdrowy dla jednego psa, a szkodliwy w przypadku drugiego. Istnieje jednak cała gama produktów spożywczych, która wywiera negatywny wpływ na praktycznie wszystkie czworonogi.

Na liście zakazanych produktów dla psów pojawia się między innymi czekolada. Ten przysmak poprawiający ludziom humor na psy działa bowiem jak trucizna. Po jej spożyciu czworonóg może mieć problemy np. z układem pokarmowym. W menu psa nie powinno się także znaleźć awokado, które w ich przypadku również działa jak trucizna.

Bardzo zły wpływ na zdrowie psów mają też wszelkie używki. Kategorycznie zabronione jest oczywiście pojenie psa alkoholem, który nawet w małych ilościach może wyrządzić zwierzęciu ogromne szkody. Na psy źle wpływają także wszelkie artykuły spożywcze i napoje zawierające kofeinę.

Należy się także wystrzegać pokarmów, które mogą utknąć psu w gardle lub zranić jego układ pokarmowy. Coraz częściej można spotkać się z opinią, że czworonogą nie powinno podawać się kości, a szczególnie tych ugotowanych. Mogą one pęknąć, a ich ostra końcówka wywołać szkody.

Dodaj komentarz