Czy psy mają świadomość?

Świadomość i samoświadomość to cechy, które wiąże się z ludźmi. Pytaniem otwartym pozostaje jednak to, czy mają ją także zwierzęta. Czy więc domowe psy są świadome tego, że żyją? Wbrew pozorom to całkiem złożony temat, zahaczający o aspekty filozoficzne.

Co nauka mówi o świadomości psów?

Ludzie często postrzegają domowego psa, jako pełnoprawnego członka rodziny, który myśli i czuje. W świecie nauki zdania na ten temat są podzielone. Wciąż nie ma bowiem żadnych jednoznacznych dowodów na to, że psy są świadome swojego istnienia.

Problem polega na tym, że świadomość oraz samoświadomość trudno jest zdefiniować. W celu ich weryfikacji stosuje się jednak metody badawcze. Najpopularniejszą z nich jest tzw. test lustra. Polega on na tym, że przed zwierzęciem stawia się lustro i sprawdza jego reakcję. Ludzie niemal od dziecka w takiej sytuacji orientują się, że w lustrze widnieje ich odbicie. Większość zwierząt, w tym domowe psy nie są jednak w stanie tego pojąć. Bazując na tej metodzie, można więc stwierdzić, że psy nie są samoświadome, a więc nie zdają sobie sprawy ze swojego istnienia.

Wielu naukowców kontrargumentuje, mówiąc o tym, że pies musi być obdarzony świadomością, ponieważ wykazują one inteligencję i wykazują wysokie zdolności poznawcze.

Dodaj komentarz